Menisküslerin Yapısı

Menisküsler diz eklemi içinde bağ dokusu ve kıkırdaktan oluşan yapılardır. Yoğun bir şekilde sıkıştırıcı kuvvetlere dayanacak elastisitede dizilmiş kollajen fibrillerden oluşurlar. Menisküslerin kenarları eklem kapsülünün iç yüzeyine tutunmuştur. Ayrıca iç menisküs diz ekleminin iç yan bağına tutunmuştur. Menisküslerin alt kenarları düz, üst kenarları ise konkavdır. Eklem kapsülüne tutunan kısmı damarlı, diğer kısımları ise damarsızdır. Diz ekleminin en önemli yapılarından olan menisküslerin yırtılması veya hasarlanması durumunda diz eklemi de normal fonksiyonlarını yapamaz hale gelir.

menisküs1_meniskus2_faikturkmenmeniskus2_faikturkmen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menisküslerin Görevleri

  • Şok absorbsiyon işlevi (Diz eklemine gelen kuvvetleri emer, amortisör gibi görev yapar.)
  • Eklem stabilitesinin (sağlamlığının) sağlanması
  • Eklemin yüzey uyumluluğunun sağlanması
  • Eklem sıvısının eşit dağılımını sağlamak (lubrication)
  • Eklemdeki kıkırdak dokunun beslenmesinin sağlanması
  • Synovianın (eklem zarı) sıkışmasını önlemek
  • Diz ekleminin aşırı ekstansiyonunu ve flexsiyonunu frenlemek
  • Ekleme gelen yüklerin iletimini ve geçişini sağlamak
  • Eklem yüzey alanını genişleterek temas stresinin azalmasını sağlamak

Menisküs yırtıklarının belirtileri nelerdir?

Yırtık oluştuğunda dizde ağrı, hareket kısıtlılığı, şişlik, takılma, kilitlenme gibi yakınmalar görülür.

Menisküs yırtığında tanı nasıl konur?

Menisküs yırtıklarının tanısı için hastanın anamnezi, ağrının ve yakınmaların şeklinin anlaşılması ve detaylı bir muayene gereklidir. Röntgen grafileri ve özellikle manyetik rezonans görüntüleme (MR) tanıya yardımcıdır.

 

Meniscus tears in the human knee. Shown are a longitudinal tear (top left) that may develop into a bucket handle tear (top right); a radial tear (center left) that may develop into a parrot beak tear (center right); and a horizontal tear (bottom left) that may develop into a flap tear (bottom right).                 meniskus_yirtigi2 

 

 Menisküs yırtıklarının tedavisi nasıldır?

Tanı konduktan sonra menisküsteki yırtığın şekli ve büyüklüğü, hastanın şikayetlerinin ciddiyeti, günlük hayatındaki işlevlerine etkisi göz önüne alınarak tedavisi yapılır.

Bazı durumlarda konservatif (ameliyatsız tedavi) uygulanabilirken bazı durumlarda da cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavi eklemin kamerayla görüntülenmesi eşliğinde yapılan “artroskopik-kapalı” yöntemlerle yapılmaktadır.

meniskus_artroskopi